Kliknij, aby zobaczyć więcej - Zobacz pełen opis tutaj - Zapisz się - Zobacz więcej informacji - Dowiedz się więcej tutaj - Zobacz teraz - https://dzikiparapet.pl - Sprawdź ofertę - Zobacz więcej - Przejdź na stronę tutaj
Hipertenzyna
10 lutego 2014, Doktor No comments
Te spastyczne skurcze tętniczek wywołują również niedokrwienie poszczególnych narządów, między innymi nerek. W niedo- krwionych nerkach wytwarza się zaczyn – renina, która działając na pewne ciała białkowe powstające w wątrobie wytwarza hipertenzynę.
Hipertenzyna jest ciałem wywołującym spastyczny skurcz tętniczek, utrwala więc odruchowe ich skurcze, powodując dalszy wzrost ciśnienia krwi i zwiększenie niedokrwienia tkanek. Wytwarza się wówczas stan tzw. błędnego koła – odruchowy skurcz tętniczek powoduje niedokrwienie nerek niedokrwione nerki wytwarzają ferment, który pośrednio pogłębia stan skurczowy naczyń i niedokrwienie tkanek. Równocześnie w stale skurczonych tętniczkach dochodzi do zmian organicznych (rozrostu błony wewnętrznej), co zmniejsza światło tętnic i ich elastyczność – początkowo czynnościowe tło nadciśnienia staje się tłem nieodwracalnym, organicznym.
Inne badanie w czasie leczenia objawów bolów krzyża
4 stycznia 2015, Doktor No comments
Inne badanie z tego okresu pochodzi od Dorana i Newella, którzy porównywali pożytek manipulacji, fizykoterapii, gorsetów i leków przeciwbólowych. Nie stwierdzili oni wyższości żadnego ze sposobów.
Co się tyczy innych, znanych współcześnie badań, to albo potwierdzają one spostrzeżenia wcześniejszych badaczy, albo podawane przez nich zalety manipulacji wiążą się z brakiem odpowiednich kryteriów oceny, m.in. porównywanie z działaniem placebo (Evans i wsp., Rasmussen, Sims-Williams i wsp., Hoehler i wsp., Glover i wsp.).
Ciekawe spostrzeżenia dotyczące manipulacji kręgosłupa poczynił Hoehler i wsp. Badacze ci poddali manipulacjom i masażom grupę 95 chorych, wybranych na podstawie ścisłych kryteriów, a mianowicie:
– 1. Nie mających przeciwwskazań do manipulacji.
– 2. Bez dodatkowych obciążeń psychosocjalnyćh mogących wpływać na wynik leczenia.
– 3. Nie poddawanych uprzednio manipulacjom.
– 4. Z objawami klinicznymi (badanie palpacyjne) dowodzącymi, że manipulacje mogą przynieść pożytek.
Chorych podzielono na dwie losowo wybrane grupy: leczonych manipulacjami i leczonych masażem.
Wyniki leczenia były następujące: u chorych leczonych manipulacjami częściej dochodziło do poprawy już po pierwszym zabiegu, ale przy wypisie nie stwierdzano już żadnej różnicy w skuteczności leczenia obydwoma sposobami.
Jaja żółtawe
22 września 2014, Doktor No comments
Jaja żółtawe o gładkiej skorupce, zwężone na biegunie przednim z wieczkiem, rozszerzające się ku tyłowi na kształt dzbanka, o wymiarach 26-30 x 10-15 |am (ryc. 4.18).
Wydalane z macicy jajo zawiera wykształcone w pełni miracydium, które – mimo znalezienia się w wodzie – nie opuszcza skorupki jajowej, zanim nie dostanie się do żołądka pierwszego żywiciela pośredniego – ślimaka Bithynia leachi. Miracydium przebija ścianę jelita żywiciela i przekształca się w jego jamie ciała w sporocy- stę, w której po miesiącu można stwierdzić redie. Opuszczają one sporocystę i przenikają do trzustko-wątroby ślimaka, gdzie po dalszym miesiącu tworzą się cerkarie, stanowiące jedyne swobodnie żyjące stadium O. felineus, które wydostaje się czynnie ze ślimaka i pływa w wodzie. Ciało cerkarii układa się prostopadle do lustra wody i reaguje błyskawicznie na ruch wody spowodowany przepływającą obok rybą przyczepia się do jej skóry i tracąc ogonek przenika przez nią dzięki wydzielinie gruczołów penetracyjnych. Ryby, najczęściej z rodzaju karpiowatych (jaź, karp, lin, płotka, ukleja, leszcz, krasnopiórka), są drugim żywicielem pośrednim, w którego mięśniach cerkaria przekształca się w ciągu ok. 6 tyg. w metacerkarie (ryc. 4.19).